Ginekomastia – objawy, przyczyny i leczenie przerostu piersi u mężczyzn
Przerost gruczołów piersiowych u mężczyzn i chłopców w różnym wieku określa się jako ginekomastia. W konsekwencji tego schorzenia wygląd klatki piersiowej i sutków znacznie odbiega od prawidłowego, co jest sporym problemem nie tylko estetycznym, lecz także emocjonalnym. Ponadto przerostowi tkanek często towarzyszą tkliwość i ból. Jak temu zaradzić? Dowiedz się więcej o ginekomastii i sposobach jej leczenia.
Czym jest ginekomastia i jak się objawia?
Ginekomastia to powiększenie piersi u osób płci męskiej w każdym wieku – dzieci, nastolatków, dorosłych czy starszych panów. Wyróżnia się ginekomastię prawdziwą i rzekomą (lipomastie). Pierwsze ze schorzeń polega na nadmiernym rozroście gruczołu piersiowego. Z kolei ginekomastia rzekoma to przerost tkanki tłuszczowej w obrębie piersi. U osób dorosłych często występują jednocześnie ginekomastia prawdziwa i rzekoma.
W każdym z przypadków obserwuje się nieprawidłowy kształt piersi – zwykle obu, nieco rzadziej jednej. Są one powiększone, wyglądają na obrzmiałe. Ponadto przerostowi piersi może towarzyszyć:
- tkliwość tkanek przy dotyku,
- powiększenie sutków,
- ból piersi oraz ich okolic,
- zmiana zabarwienia otoczki sutków na ciemniejszą.
Jakie są przyczyny ginekomastii?
W przypadku noworodków i nastolatków ginekomastia najczęściej jest zjawiskiem naturalnym, związanym z toczącymi się zmianami hormonalnymi w okresie wzrostu i dojrzewania. Przerost piersi u najmłodszych zwykle ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia. Jednak ten problem u osób dojrzałych uznawany jest za nieprawidłowość.
W przypadku mężczyzn w okresie andropauzy ginekomastia często ma podłoże hormonalne. Zdarza się też, że ginekomastia jest konsekwencją przyjmowania środków anabolicznych i leków skierowanych do leczenia niepłodności.
Za ginekomastię prawdziwą mogą odpowiadać także choroby, takie jak np. guz jąder, guz nadnerczy, marskość wątroby, nadczynność tarczycy czy niewydolność nerek. Choroby zaburzają gospodarkę hormonalną, dlatego mogą wpływać na zmianę wyglądu męskich piersi.
Jednak znacznie częściej mamy do czynienia z ginekomastią rzekomą. Wówczas przerost tkanki tłuszczowej zwykle jest następstwem niewłaściwej diety i niskiej aktywności fizycznej. Przybieranie masy ciała może skutkować punktowym gromadzeniem się tłuszczu w okolicach klatki piersiowej.
Szacuje się, że nawet ok. połowa etiologii przypadków przerostu piersi u mężczyzn nie jest rozpoznana. Wówczas schorzenie określa się jako ginekomastię idiopatyczną.
Jak leczy się ginekomastię?
Zanim zostanie podjęte leczenie ginekomastii, niezbędne jest określenie jej przyczyny. W niektórych przypadkach konieczne jest przyjmowanie środków farmakologicznych, głównie tych, które unormują gospodarkę hormonalną. W skrajnych przypadkach, takich jak zmiany nowotworowe, leczenie obejmuje indywidualną terapię.
Sam objaw schorzenia, czyli przerost tkanki gruczołowej i tłuszczowej, można natomiast usunąć za pomocą zabiegów z zakresu chirurgii i medycyny estetycznej, które muszą być poprzedzone szczegółowymi badaniami i diagnozą.
Leczenie ginekomastii za pomocą liposukcji nutacyjnej
Usunięcie przerośniętych tkanek za pomocą zabiegu chirurgicznego jest najskuteczniejszym sposobem na wyeliminowanie tego defektu. Obecnie mężczyźni z tym problemem mają do dyspozycji metody o stosunkowo niskiej inwazyjności, które pozwalają na osiągnięcie spektakularnych efektów. Ginekomastia w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy i Częstochowie jest leczona m.in. za pomocą nowatorskiej liposukcji N.I.L.
Wbrew pozorom operacyjne leczenie ginekomastii nie wymaga drastycznej ingerencji skalpela. Najczęściej pod przerośniętą piersią wykonuje się jedno niewielkie nacięcie, przez które wprowadzane są kaniule przeznaczone do odsysania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Podczas jednego zabiegu usuwa się nawet 200–400 ml tłuszczu z każdej piersi. Takie działanie zwykle wystarcza w przypadku lipomastii. Jeśli jednak zachodzi potrzeba, chirurg usuwa również przerośnięte gruczoły piersiowe. W części przypadków po takiej procedurze konieczne jest założenie drenu, który usuwa się po ok. 2–3 dniach.
W trakcie jednego zabiegu możliwe jest całkowite wyeliminowanie problemu. Efekty pojawiają się bezpośrednio po zabiegu, a finalny rezultat można ocenić po ustąpieniu obrzęku. Interesują Cię szczegóły zabiegu ginekomastii? Wejdź na stronę Bieńkowscy Clinik Bydgoszcz i Częstochowa, sprawdź informację o zabiegu i umów się na konsultację, w trakcie której lekarz odpowie na Twoje pytanie.