Co warto wiedzieć o licówkach zębowych?
Licówki zębowe to zabieg, który pozwala odzyskać piękny wygląd zębów albo poprawić go, jeśli niedoskonałości zębów są według pacjenta zbyt duże. Założenie licówek nie jest zabiegiem szczególnie inwazyjnym, ma dość długą listę pozytywnych skutków, a umiejętnie przeprowadzone pozwala też lepiej chronić zęby.
Czym są licówki zębowe?
Licówki zębowe (bez względu na to, który to typ: licówki porcelanowe, licówki kompozytowe, licówki akrylowe) to sposób na odbudowę licowej strony zębów. Nakłada się je na odpowiednio przygotowaną powierzchnię zęba, mając praktycznie pełną swobodę w ich kształtowaniu i doborze koloru.
Licówki zębowe – wskazania
- Głębokie przebarwienia, których nie można usunąć na przykład metodami służącymi do pozbycia się kamienia nazębnego.
- Nierówna powierzchnia zębów – w tym przypadku liczy się nie tylko efekt estetyczny, ale też ograniczenie powierzchni, na której mogłyby się osadzać bakterie.
- Wcześniejsze nieestetyczne, ale wciąż spełniające swoje zadanie wypełnienie ubytków zębowych.
- Nieprawidłowy kształt lub ułożenie zęba: może to być diastema albo na przykład nieprawidłowa wysokość zębów, co wpływa na ograniczenie funkcji.
- Uszkodzenie szkliwa – licówki przylegają do naturalnych zębów i mogą w dużym zakresie zastąpić warstwę szkliwa.
- Ukruszenie lub wyszczerbienie pourazowe, kiedy funkcje zęba są zachowane lub nie, ale nie ma potrzeby jego usuwania.
W jaki sposób są zakładane licówki zębowe?
Zakładanie licówek kompozytowych czy porcelanowych jest zabiegiem, którego opis wydaje się dość prosty, ale wymagana precyzja sprawia, że nie można podchodzić do tego zupełnie beztrosko. Przede wszystkim przed założeniem licówek porcelanowych czy jakichkolwiek innych konieczna jest ocena stanu zdrowia zęba – nie można przecież licówką „zamknąć” miejsca, w którym toczy się proces chorobowy. Konieczne jest wykonanie skanu zębów szczeki i żuchwy, tak by móc ocenić zakres preparacji, zaprojektować przyszły kształt zęba i ocenić jego relacje w okluzji. Następnie usuwa się około 0,5 mm szkliwa, a gotowe licówki są niewiele grubsze. Mocuje się je na zębie najczęściej za pomocą cementu stomatologicznego.
Zalety licówek zębowych
Licówki porcelanowe są rozwiązaniem pozwalającym pacjentowi na zachowanie większości jego zęba w stanie nienaruszonym. Dają szansę na estetyczne pokrycie wypełnień albo poprawę kształtu zębów bez większego dyskomfortu. Sam zabieg zakładania licówek jest dość krótki i nawet w czasie szlifowania zębów nie powinien wiązać się z nieprzyjemnymi wrażeniami. Bez względu na to, czy licówki są wykonane z masy porcelanowej, czy z tlenku cyrkonu są odporne na przebarwienia (nawet bardziej odporne niż naturalne zęby), więc pozwalają się łatwo pozbyć kosmetycznych niedoskonałości. Już pojedyncze nakładki pozwalają uniknąć w niektórych przypadkach długotrwałego leczenia ortodontycznego.
Czy warto założyć licówki?
Krótka odpowiedź: tak. Dłuższa: tak, ale trzeba pamiętać, że zadanie założenia licówek można powierzyć tylko doświadczonemu stomatologowi, ponieważ źle założone licówki porcelanowe lub licówki ceramiczne mogą naruszać strukturę zęba, powodować choroby dziąseł lub dyskomfort w jamie ustnej. Jeśli jednak chcesz uniknąć konieczności podejmowania długotrwałego leczenia, to licówki są często znakomitym rozwiązaniem. Licówki sprawdzają się u wielu pacjentów – są rozwiązaniem relatywnie tanim, prostym i skutecznym.
Nie ryzykuj, zaufaj specjalistom
Licówki wymagają szlifowania zębów – i z tym wiąże się największe ryzyko całej tej procedury, choć pułapek jest więcej. Dlatego, zanim zainteresujesz się tym, ile kosztują licówki, poszukaj naprawdę dobrego gabinetu stomatologicznego, w którym pracują specjaliści mogący zagwarantować idealne wykonanie licówek. W czasie konsultacji w HCentrum dowiesz się, jakie masz opcje i która z nich sprawdziłaby się najlepiej w Twoim przypadku. Nie opieraj swojej decyzji tylko na artykułach z Internetu: umów się na wizytę i porozmawiaj o licówkach z doskonałym stomatologiem.